علی ابراهیمی از تداوم ثبات قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده و گوشت مرغ در بازار خبر داد و گفت: با توجه به حجم تولید و عرضه آن در بازار این روند فعلا ادامه خواهد داشت.

به نقل از ایرنا؛ علی ابراهیمی درباره وضعیت بازار مرغ زنده و گوشت مرغ افزود: اکنون قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده درب واحدهای تولیدی به طور میانگین بین ۵۴ تا ۵۷ هزار تومان است که باعث ثبات قیمت گوشت مرغ در بازار مصرف شده است، به طوری که اکنون هر کیلوگرم گوشت مرغ در بازار بین ۷۸ تا ۸۵ هزارتومان به فروش می رسد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور اظهارداشت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرغ زنده درب واحدهای تولیدی با احتساب هزینه های تمام شده تولید و سود متعارف حدودا کیلویی ۶۰ هزار تومان برای تولیدکنندگان تمام می‌شود؛ بنابراین تولیدکنندگان به‌ازای هر کیلوگرم از این محصول بین ۳ تا ۶ هزار تومان زیر قیمت تمام شده عرضه می‌کنند.

به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور، طی سه ماه اخیر عرضه و تقاضا تقریبا متوازن بوده و قیمت‌ها تغییر چندانی نداشته است.

ابراهیمی علت ثبات قیمت گوشت مرغ در ماه‌های اخیر را افزایش جوجه‌ریزی بیش از ۱۳۰ میلیون قطعه در تیر و مرداد و شهریورماه و واردات تخم‌مرغ نطفه‌دار و جوجه یکروزه دانست و تصریح کرد: اگر روند جوجه‌ریزی به این شکل ادامه پیدا کند نه‌تنها کمبودی در بازار نخواهیم داشت، بلکه می‌توانیم بخشی از مرغ تولیدی کشور جهت ذخیره سازی توسط شرکت پشتیبانی امور دام کشور خریداری شود.

وی گفت: به منظور تنظیم بازار از خرداد ماه امسال این محصول، ماهانه یک تا سه میلیون قطعه تخم‌مرغ نطفه‌دار و جوجه یکروزه وارد کشور شد، اما با توجه به افت قیمت مرغ زنده و همچنین جوجه یکروزه در شهریورماه و مهرماه واردات متوقف شده که با افزایش تقاضا و نیاز برای ماه‌های آینده دوباره از سرگرفته خواهد شد.

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی افزود: البته از مهرماه نیز استان‌ های گرمسیر به دلیل خنک‌ شدن هوا مبادرت به جوجه‌ریزی نموده‌اند و با بهبود وضعیت تامین نهاده‌های طیور مخصوصا کنجاله سویا در سامانه بازارگاه، تمایل به جوجه‌ریزی افزایش خواهد یافت.

ابراهیمی اظهارداشت: در حال حاضر هر قطعه جوجه یکروزه در بازار بسته به نژاد آن با قیمت بین ۱۵ تا ۲۷ هزار تومان به فروش می‌رسد که این افزایش قیمت ناشی از افزایش تقاضا برای جوجه‌ریزی و چشم‌انداز مناسب تأمین نهاده‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *