محمد مهدی فداکار در نشست شورای معادن استان کرمان افزود: شرکتی با همکاری شرکت‌های بزرگ معدنی کرمان تشکیل شده است تا اکتشاف پهنه‌های معدنی در استان کرمان را انجام دهد.

وی بیان کرد: پروژه‌های محرومیت‌زدایی در استان کرمان با همکاری قرارگاه امام حسن‌مجتبی(ع) به ارزش ۱۰۰ همت انجام و در قبال بخشی از تامین مالی این طرح‌ها ۱۲ محدوده معدنی به این قرارگاه واگذار می‌شود.

استاندار کرمان تاکید کرد: عایدات و منافع این معادن به داخل استان وارد می‌شود و طرح‌های معدنی که بعد از ۲ بار مزایده بدون متقاضی می‌ماند طبق قانون واگذار و این واگذاری شخصی نیست و همه مردم استان از آن استفاده می‌کنند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان در ادامه گفت: اجازه داده شده که هر معدن دار در کنار حوزه معادنی خود تجهیزات تولید برق خورشیدی را مستقر و از معافیت های مصوب استفاده کند که کمک زیادی به تولید برق کشور می‌شود.

مهدی حسینی نژاد افزود: طرح تامین برق فولاد راور با چند محدوده معدنی تداخل داشت که مصوب شده این طرح در مکان‌هایی که با این محدوده ها تداخل نداشته باشد اجرا شود.

وی اظهار داشت: ۱۶ درصد از مساحت استان کرمان بلوکه سازمان انرژی اتمی است و توافق شده تا محدوده‌های معدنی را در قالب بسته های مشخص برای اکتشاف به این سازمان انرژی اتمی فرستاده و تعیین تکلیف شود.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت جنوب استان نیز گفت: مدل توسعه معادن کوچک مقیاس در جنوب کرمان اتفاق افتاده که بسیار موفق بوده است و ۵۴ کارخانه صنایع معدنی در جنوب استان در دست راه اندازی است.

مسلم مروجی افزود: برای اینکه توسعه معادن در شهرستان های جنوبی استان ادامه یابد باید توسعه زیرساخت‌ها پشتیبانی و شتاب گیرد.

وی ادامه داد: شرکت های بزرگ معدنی سرمایه‌گذاری‌های خوبی در جنوب انجام داده اند که چند واحد تولیدی فعال شده است و واحدهای دیگری نیز به زودی به بهره برداری می رسند.

مروجی بیان کرد: دوره‌های آموزشی معدن با کمک یکی از شرکت‌های معدنی در جنوب کرمان انجام شده است و افراد شرکت‌کننده در این دوره جذب شرکت‌های حوزه معدنی شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *