راهکارهای تقویت منابع ارزی مورد نیاز طرح‌های توسعه در جلسه‌ای مشترک با حضور مدرس خیابانی مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران و شهرآئینی مدیر تامین مالی خارجی بانک مرکزی، مورد بررسی قرار گرفت.

حسین مدرس خیابانی در این جلسه ضمن اعلام نیاز منابع ارزی، تاکید بر ضرورت تامین ارز مورد نیاز به منظور پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای شرکت ملی صنایع مس ایران، خواستار اجرای تفاهم‌نامه فی مابین و افزایش حمایت‌های بانک مرکزی در این زمینه شد.

وی با اشاره به ضرورت نوسازی تجهیزات و ماشین‌آلات استخراج معادن و کارخانجات مس به منظور افزایش تولید افزود: بخشی از تسهیلات ارزی اختصاص داده شده برای تامین زیرساخت ها و ماشین‌آلات مورد نیاز از جمله دامپتراک و شاول مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران خاطرنشان کرد: برای دستیابی به هدف تولید یک میلیون تن کاتد، نیازمند استخراج ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تن ماده معدنی هستیم؛ دستیابی به این هدف مستلزم تجهیز معادن به ماشین‌آلات مدرن و کارآمد است.

مدرس خیابانی با اشاره به اهمیت تحقق بسته‌های حمایتی ارزی بانک مرکزی برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای گفت: بسته حمایتی شماره ۱ شامل پروژه‌های فاز ۳ سونگون، فاز ۲ میدوک، فاز ۳ سرچشمه و پروژه اسید فسفریک است و با اختصاص یک میلیارد یورو تسهیلات ارزی، امکان خرید تجهیزات مورد نیاز این پروژه‌ها فراهم خواهد شد.

وی درخصوص دیگر بسته حمایتی ارزی تصریح کرد: این بسته تسهیلات ارزی برای تامین منابع مالی مورد نیاز معدن شماره ۲ سرچشمه و خرید ماشین‌آلات معدنی و دامپتراک‌های ۱۳۶ و ۲۲۰ تنی است.

مدیرعامل شرکت مس به استفاده از خطوط اعتباری برای تامین دانش فنی و امضای تفاهم‌نامه‌های همکاری اشاره و ابراز امیدواری کرد، بانک مرکزی در راستای مذاکرات قبلی، نسبت به صدور ضمانت‌نامه‌های لازم برای سرمایه‌گذاری‌ها و تامین مالی این شرکت مساعدت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *