سوم دسامبر مصادف با ۱۲ آذر ماه از سال ۱۹۹۲ میلادی توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولین اعلام شده است. بیش از ۵۰۰ میلیون نفر به دلیل نقص در مغز ، سیستم های جسمی و حسی از معلولیت رنج می برند.

منشور سازمان ملل متحد روز معلولان را در نتیجه نیازهای افرادی که علیرغم محدودیت های حسی و حرکتی باید از امکانات رفاهی و اجتماعی مانند دیگران برخوردار باشند ، به رسمیت می شناسد. بر اساس این منشور افراد معلول از حقوق اساسی مشابه سایر هموطنان هم سن و سال خود، صرف نظر از علت، کیفیت و شدت معلولیت برخوردار هستند. حق داشتن یک زندگی مطبوع و در صورت امکان عادی، در راس این حقوق قراردادی، حق ذاتی شما برای دسترسی به آموزش، بهداشت، مسکن، شغل، امکانات تفریحی، حقوق مدنی و سیاسی و حفظ کرامت انسانی افراد معلول.

مجمع خیرین صنعتگران مقتدر، روز جهانی معلولان را  به تمامی افراد دارای معلولیت، خانواده محترم آنان و خانواده بزرگ بهزیستی، تبریک و تهنیت عرض نموده، امیدوار است در سایه تحقق عدالت اجتماعی و مشارکت جمعی، عزیزان دارای معلولیت در کنار سایر افراد جامعه زندگی را با آرامش و بالندگی در عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی تجربه نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *