در حالی که نگرانی‌ها در مورد چشم‌انداز اقتصادی چین به کاهش پیش‌بینی‌ها برای تقاضای بازار ادامه می‌دهد، قیمت‌های معاملات آتی مس کاهش یافت.

سرویس سرمایه‌گذاران مودیز چشم‌انداز خود را برای اوراق قرضه دولتی چین به منفی کاهش داد و تاکید بر تشدید نگرانی‌های جهانی در مورد سطح بدهی در بزرگترین مصرف کننده کالا در جهان است. این نگرانی‌ها بیش از خوش بینی را که می‌تواند تقاضا را تقویت کند و به شرکت‌ها اجازه دهد تا موجودی بیشتری را برای مدت طولانی‌تری نگه دارند، این شرکت آخرین بار در سال ۲۰۱۷ رتبه اعتباری خود را از چین کاهش داد.

مایکل ویدمر رییس تحقیقات فلزات در یک بانک آمریکایی گفت: مشکلی که ما بیش از هر چیز دیگری با آن سر و کار داریم مساله احساسی است که بر تقاضا تاثیر می‌گذارد به این مفهوم که مردم نمی‌خواهند پول خود را در چین خرج کنند.

طی هفته گذشته، مس در مقایسه با معاملات ماه نوامبر، ۷٫۲ درصد کاهش قیمت داشت که به دلیل انتظارات به پایان چرخه انقباضی فدرال رزرو و نگرانی از کاهش عرضه جهانی با افزایش قیمت روبرو شده بود. با این وجود قیمت مس از نخستین روز معاملاتی هفته جاری (دوشنبه) روندی معکوس در پیش گرفت چرا که معامله‌گران فرصت‌هایی را برای کسب سود ارزیابی کردند و کاهش قیمت‌ها تا روز سه‌شنبه پس از اعلام کاهش بدهی ادامه داشت.

با این حال، در شرایطی که سرمایه‌گذاران مودیز چشم‌انداز خود را برای بدهی‌های دولتی چین کاهش داد، رتبه بلندمدت A1 در اوراق قرضه دولتی این کشور حفظ شد. اگر مشکلات عمیق موجود حول محور اقتصاد چین – به ویژه در بازار املاک – در نهایت منجر به جلب حمایت دولت چین شود، این روند می‌تواند منجر به افزایش تقاضا برای کالاها شود.

ویدمر تصریح کرد: آنچه واقعا به آن نیاز دارید این است که دولت از لاک خود خارج شده و برای حل این مشکلات هزینه کند.

معاملات آتی مس در بورس فلزات لندن با ۱٫۲ درصد کاهش به ۸ هزار و ۳۳۷ دلار در هر تن رسید. گفتنی است در معاملات روز گذشته بازار فلزات لندن، سایر فلزات اصلی نیز کاهش قیمت داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *