پرویز فروغی گفت: بنابر آمار حدود ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی در شهریور، ۲۷۰ هزارتن مرغ تولید می شود.

پرویز فروغی دبیر انجمن پرورش‌دهندگان گوشتی گفت: بنابر آمار در شهریور حدود ۱۳۰ میلیون قطعه جوجه ریزی صورت گرفته که به طور متوسط با تولید ۲.۵ کیلو مرغ گرم، ماهانه ۲۷۰ هزارتن درکشور تولید می شود. هرچند وزن تولیدی مرغ متغیر است.

او نیاز ماهانه جوجه ریزی را ۱۱۰ تا ۱۱۵ میلیون قطعه اعلام کرد و افزود: با توجه به مازاد جوجه ریزی، پشتیبانی امور دام برای جمع آوری مرغ مازاد باید وارد میدان شود.

فروغی با بیان اینکه برنامه ریزی مدونی برای صادرات وجود ندارد، گفت: مسئولان امروز صادرات را آزاد و فردا قطع می کنند، از این رو صادرکنندگان به سراغ صادرات نمی روند چراکه در بازارهای هدف ۶ ماه تا یکسال تعهد صادرات دارند.

دبیر کانون پرورش دهند‌گان گوشتی نرخ مصوب هر کیلو مرغ زنده را ۵۲ هزار تومان و گرم را ۷۳ هزار تومان اعلام کرد و افزود: در شرایط کنونی قیمت زنده در برخی استان‌ها ۴۸ تا ۴۹ هزار تومان عرضه می‌شود.

او راهکار تنظیم بازار را عدم دخالت دولت اعلام کرد و گفت: در هیچ جای دنیا قیمت دستوری معنایی ندارد و قیمت‌گذاری تمامی کالا‌ها باید بر مبنای مکانیزم عرضه و تقاضا صورت گیرد.

فروغی گفت: علی رغم آنکه کنجاله سویا با نرخ مصوب در سامانه بازارگاه نیست، اما در بازار آزاد با نرخ ۳۶ تا ۳۷ هزارتومان در بازار آزاد به وفور موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *