هیئت دولت در جلسه امروز خود (چهارشنبه ۹ اسفند ماه)، نرخ عوارض صادراتی برخی کالاها از جمله محصولات زنجیره فولاد را اصلاح کرد؛ در این راستا، معاون اول رئیس جمهور، اصلاحیه این مصوبه و جدول نرخ عوارض صادراتی انواع کالاهای خام و نیمه خام معدنی را به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مربوطه ابلاغ کرد که بر اساس آن نرخ عوارض صادرات کالاهای خام و نیم‌خام کاهش یافته است.

به دنبال اصلاح مصوبه‌ در تاریخ ۲۱ تیر ۱۴۰۲ هیات وزیران در مورد نرخ‌های عوارض صادراتی کالاهای زنجیره آهن و فولاد، صبح امروز (۹ اسفند ماه) هیات دولت، برخی از آن‌ها را اصلاح کد.

به دنبال این موضوع، محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور این اصلاحبه و نرخ‌های جدید را به وزارت‌ صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت امور اقتصادی و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس جمهور، ابلاغ کرد.

بر اساس اصلاح صورت گرفته و آنچه که در جدول نرخ‌های صادراتی آمده است، نرخ صادرات سنگ‌آهن مگنتیت و آهن اسفنجی بدون تغییر (نسبت به مصوبه تیرماه امسال) به ترتیب ۲۰ و پنج درصد تصویب شده است.

اما نرخ صادرات سنگ‌آهن هماتیت و گندله سنگ‌آهن برای هریک دو درصد در نظر گرفته شده که هر دو ۱۸ درصد کاهش داشته است.

کنسانتره سنگ آهن با ۱۵ درصد کاهش، پنح درصد و نرخ صادرات بیلت، بلوم و اسلب فولادی با یک درصد کاهش، یک درصد در نظر گرفته شده و به تصویب رسیده است.

طبق ابلاغیه‌ی امروز معاون اول رئیس جمهور:

هیات وزیران در جلسه ۱۵ بهمن ۱۴۰۲به پیشنهاد شماره ۱۷۵۳۷۸۶ تاریخ ۲ دی ۱۴۰۲ وزارت صنعت، معدن و تجارت و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی تصویب کرد:

۱- تعدادی از ردیف‌های دستورالعمل بند (ز) تبصره (۶) ماده واحد قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، موضوع تصویب‌نامه ۶۸۷۶۲/ت۶۱۳۸۶ه تاریخ  ۲۱ تیر ۱۴۰۲ به شرح جدول ذیل اصلاح می‌شود.

۲- زمان اجرای این تصویب‌نامه، مطابق تبصره (۲) ماده (۲) دستورالعمل فوق‌الذکر است. (با تصویب دولت، دریافت این عوارض از ابتدای سال جاری اعمال خواهد شد.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *