مدیرکل سازمان صمت استان زنجان با بیان اینکه معدن گوزل‌دره با ذخیره ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن تحویل شرکت توسعه معادن فولاد خوزستان شده است، افزود: این شرکت هزینه قابل‌توجهی در حوزه اکتشاف کرده و گواهی کشف با ذخیره قطعی ۳٫۲ میلیون تن برای این معدن صادر شده است.

روز شنبه هفتم بهمن ماه مجید گلشنی در جریان بازید از معدن سنگ‌آهن گوزل‌دره، فعالیت در حوزه اکتشافات را یکی از مسؤولیت‌های اجتماعی فعالان معدنی دانست و اظهار داشت: صنایع معدنی، جزو صنایعی به شمار می‌آیند که آلاینده نبوده و برای ارتقای اقتصادی هر کشوری، باید نسبت به فرآوری مواد معدنی اقدام شود.

وی افزود: گواهی کشف با ذخیره قطعی ۳٫۲ میلیون تن و ذحیره احتمالی  سه میلیون تن برای این معدن صادر شده است.

مدیرکل سازمان صمت استان زنجان با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در معادن باید در اختیار شرکت‌های بزرگ قرار گیرد زیرا توان رفع سریع‌تر چالش‌های موجود را دارند، تصریح کرد: این شرکت‌ها توان لازم جهت رفع مشکلاتی مانند معارضان معضلی، سرمایه‌گذاری در بخش اکتشاف، اقدامات لازم برای فرآوری و حتی ایفای مسئولیت‌های اجتماعی را دارند.

گلشنی با تاکید بر اینکه راه احداث شده و یا حتی نقشه طراحی شده برای حفاری انجام شده در معادن، متعلق به منطقه است و سرمایه‌گذار توان جابه‌جایی آن را ندارد، ادامه داد: در بخش صنعت اما امکان جابه‌جایی و یا حتی فروش قراضه وجود دارد؛ از این رو ریسک فعالیت در بخش معدن بالاست.

وی همچنین بر لزوم تلاش برای ورود شرکت‌های بزرگ به بخش معدن استان تاکید کرد و یادآور شد: موفقیت در این حوزه، نیازمند تلاش برای توسعه معادن و اکتشافات معدنی است.

وحید سیدعلی، مدیرعامل شرکت توسعه معادن فولاد خوزستان در این مراسم به نبود و پیاده‌سازی استراتژی‌های لازم در بخش صنعت و معدن و آمایش سرزمینی اشاره کرد و گفت: این مشکلات باعث شده است تا شرکت‌هایی مانند فولاد خوزستان برای حفظ تولید و بقا، ناچار به سرمایه‌گذاری در زنجیره تولید به صورت کامل شوند.

مدیر کل سازمان صمت در ادامه به تملک معدن گوزل‌دره توسط شرکت فولاد خوزستان اشاره کرد و افزود: برای فعالیت در معدن، عملیات اکتشاف باید هم‌زمان با استخراج انجام شود تا بر عمر فعالیت آن افزوده شده و ریسک عملیات‌های معدنی نیز کاهش یابد.

به گفته مدیرعامل شرکت توسعه معادن فولاد خوزستان، این شرکت یکی از یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه فولاد خوزستان به شمار می‌آید که وظیفه آن، معدن‌داری و کنسانتره‌سازی است و قرار نیست بقیه فرایندها را انجام دهد.

سیدعلی آب را یکی از مولفه‌های مزاحم در فعالیت معدنی دانست و گفت: در این صنعت هرچه رطوبت کمتر باشد، بهتر است. بنابراین نباید نگران مصرف آب باشیم و هدف نهایی ما، پیشگیری از خام‌فروشی است.

وی در پایان اشتغال مستقیم معدن گوزل‌دره را ۳۰۰ نفر و اشتغال غیرمستقیم آن را ۵۵۰ نفر اعلام کرد و یادآور شد: ایجاد ارزش افزوده و اقتصاد چرخشی، از مزایای فعال شدن این معدن در سطح استان و کشور محسوب می‌شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *