در نیمه نخست سال صادرات سیمان حدود ۳۰ درصد رشد کرده این درحالی است که صادرت کاتد مس به عنوان یک محصول با ارزش افزوده بالا تقریبا ۱۵ درصد افت کرده است.
براساس آمار منتشره از تجارت خارجی کشور در نیمه نخست ۱۴۰۲ سهم صنعت از ارزش کل صادرات غیرنفتی ۱۵ درصد بوده است.
همچنین بررسی آمارهای صادرت به تفکیک بخشهای عمده و گروه‌های کالایی نشان می‌دهد ۴٫۷ میلیارد دلار صادرات در حوزه صنایع معدنی فلزی محقق شده که نسبت به سال قبل حدود ۲۵ درصد به لحاظ وزنی رشدداشته است.
از سوی دیگر در حوزه صنایع معدنی غیر فلزی تنها ۵۷۷ میلیون دلار کالا صادر شده که به لحاظ ارزش حدود ۱۳ درصد رشد کرده است.
بر اساس این گزارش در نیمه نخست سال صادرات سیمان به لحاظ ارزش و وزن حدود ۳۰ درصد رشد کرده است. از سوی دیگر صادرت کاتد مس به عنوان یک محصول با ارزش افزوده بالا تقریبا به لحاظ ارزش ۱۵ درصد و به لحاظ وزنی ۸درصد افت است.
افت صادرت کاتد مس به لحاظ ارزش و وزن در حالی رقم خورده که در نیمه نخست سال حدود ۳۷۷ میلیون دلار از این محصول صادر شده است. کاتد مس برای صادرات از طریق سازوکار بورس کالا انجام می‌شود.

 

 

توضیحات:

سیمان یا سمنت واژه‌ایست که از لغت سمنتوم رومی گرفته شده و قدمت آن به پیش از میلاد می‌رسد. باید توجه نمود رایج‌ترین و پر مصرف‌ترین سیمان مورد استفاده در صنعت ساختمان‌سازی اعم از پل، تونل، راه‌سازی و یا ساختمان و غیره  می باشد، همان سیمان پرتلند است. مواردی که برای پختن سیمان به کوره می‌روند از دو ماده اصلی تشکیل شده‌اند: خاک رس، سنگ آهک. ولی اگر بخواهیم به طور مجزا مواد تشکیل دهنده‌ سیمان را مطالعه نماییم، این مواد عبارتند از:

۱-آهک زنده ۲ – سیلیس ۳ – اکسید آلومینیوم ۴ – اکسید منیزیم ۵ – مواد دیگر

 

 

صادرات سیمان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *