معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌ معدنی کشور با اشاره به آغاز طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی در بلوک استان یزد در قالب ۱۰۲ طرح طی بازه ۳ تا ۴ ساله، گفت: نیروی انسانی و ذخایر معدنی دو چالش اساسی در بخش معدن کشور است که اگر از هم اکنون برای آن تصمیم‌گیری نشود می‌تواند آینده کشور را دچار مشکل کند.
علیرضا شهیدی امروز در مراسم افتتاح طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات ذخایر معدنی در بلوک استان یزد که در سالن کوثر استانداری برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته از سوی یونسکو بهترین پدیده‌های  دنیا  زمین شناسی بررسی و معرفی شد که خوشبختانه از این میان دو پدیده‌ی زمین‌شناسی مربوط به ایران بود و این بیانگر ظرفیت غنی کشورمان هم به لحاظ زیبایی‌های زمین شناسی و هم منابع معدنی است.
وی در ادامه با اشاره رسالت‌های سازمان  کشور، گفت: یکی از این وظایف تولید ثروت برای کشور از طریق اکتشافات و دیگری صیانت از ثروت تولیدی با شناسایی و پایش مخاطرات طبیعی در کشور به منظور جلوگیری از خسارت به این بخش است.
شهیدی در بخش دیگری از سخنانش به چالش‌های حکمرانی در این بخش اشاره و عنوان کرد: همواره ثروت اصلی کشورمان سرمایه‌های انسانی آن است و سازمان زمین‌شناسی یکی از بخش‌های فوق تخصصی در کشور محسوب می‎شود که البته با چالش نیروی انسانی مواجه است.
وی دیگر چالش حکمرانی بخش معدن را مربوط به منابع معدنی خواند و گفت: در این رابطه از طریق طرح تحول زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی تلاش داریم ضمن شناسایی منابع معدنی زمین شناسی  موجود، سیاست‌گذاری‌های لازم را در جهت پیشبرد اهداف کشور اتخاذ کنیم.
به گفته معاون وزیر، خوشبختانه کشور ایران دارای ۸۶ تیپ و ۸۱ ماده معدنی شناسایی شده است ولی امیدواریم با پایش بهتر ظرفیت‌های ناشناخته از طریق این طرح تحولی، جایگاه و پتانسیل‌های موجود این بخش در کشور را ارتقا بخشیم.
وی به اهمیت بررسی و پایش ذخائر معدنی در ترسیم آینده کشور تاکید کرد و گفت: متاسفانه برخلاف کشورهای توسعه‌ یافته، عمدتاً اکتشافات عمومی و تفضیلی در کشورمان توسط بخش دولتی انجام می شود و عملاً بخش خصوصی نقش کمرنگی در این بخش ایفا می‌کند.
شهیدی یکی دیگر از چالش‌های بخش معدن در کشورمان را زمان طولانی اکتشاف و راه اندازی آنها جهت بهره برداری ذکر و با بیان این که میانگین جهانی این زمان هفت سال است، زمان بهره برداری معادن در کشورمان را بعضاً چندین دهه اعلام کرد.
وی اضافه کرد: این نقیصه در کنار چالش‌های مربوط به ذخایر برخی مواد معدنی در کشور، می‎تواند چالش بزرگی در رابطه با منابع معدنی در آینده کشور رقم بزند لذا در صددیم با طرح تحولی مذکور، میانگین بازه زمانی اکتشاف معادن در کشور را کاهش دهیم.
رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور بر لزوم شناسایی دقیق ذخایر معدنی کشور به ویژه ذخایر پنهان و عمیق تاکید کرد و گفت: این مهم با استفاده از تکنولوژی‌ها و ظرفیت‌های موجود مانند ژئوفیزیک هوایی، زمین‌شناسی و اکتشاف، پایگاه‌های داده‌های علوم زمینی و زمین‌شناسی دریایی در حال پیگیری است.
وی ضمن اشاره به انجام طرح‌های ژتوفیزیک هوایی در بلوک‌های دیواندره (کردستان) و بیرجند در قالب طرح تحول تاکنون خبر داد و در مورد بلوک یزد نیز گفت: استان یزد دارای زیر زون‌های زیاد و تنوع بالای موادمعدنی است لذا یزد یک استان معدنی با تنوع بسیار بالا در کشورمان محسوب می‎شود.
شهیدی به اقدامات ژئوشیمی زمین‌شناسی در استان اشاره و افزود: طرح تحولی زمین‌شناسی و اکتشافات ذخائر معدنی استان یزد با استقرار تیم‌های مربوطه هم اکنون در بلوک عقدا – تفت آغاز شده و به محض اتمام آن، طرح در بلوک‌های کوهبنان و ساغند استان یزد نیز اجرا خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *