رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران گفت: تعداد کم ورودی در رشته‌های «معدن» و «زمین شناسی» را زنگ خطری برای منابع انسانی و نیروی انسانی بخش معدن کشور است.

رضا بستامی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران اظهار کرد: باید در این خصوص چاره‌اندیشی کرد و این فقط وظیفه یک بخش نیست بلکه باید علاوه بر متولیان این بخش در حوزه صنعت و معدن که وزارت صنعت، معدن و تجارت، نظام مهندسی، سازمان زمین‌شناسی و ایمیدرو است، حتماً وزارت آموزش و پرورش، سازمان فنی و حرفه‌ای و وزارت علوم هم کمک کنند تا از این تهدید به سلامت عبور کنیم و تا چند سال آینده آن را به فرصت تبدیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه شرایط گروه سنی نیروهای فعال در حوزه معدنی در ایده‌آل‌ترین حالت قرار دارد گفت: اکنون ۸۰ درصد نیروی فعال در حوزه معدنی بین ۳۰ تا ۵۰ سال سن دارند که بهترین حالت همین سن است.

بستامی در خصوص دانشگاه‌های زمین شناسی و معدن در سطح کشور گفت: ۱۴۲ دانشگاه در کشور در رشته «مهندسی زمین‌شناسی» و ۴۴ دانشگاه در رشته «مهندسی معدن» با همه گرایش‌های آن به تربیت نیروی انسانی مشغولند، که ظرفیت خوبی برای آموزش دانشجویان حوزه معدن محسوب می‌شود.

وی افزود: همچنین حوزه نظام مهندسی حدود ۵۰ هزار عضو دارد که حدود ۱۶ هزار عضو آن معدنی، حدود ۲۰ هزار عضو زمین شناس و هزار نفر متالوژ و ۳ هزار و ۵۰۰ نفر هم نقشه‌بردار هستند.

بستامی گفت: از این تعداد حدود ۱۰ هزار نفر پروانه اشتغال دارند و مابقی باید تحت عنوان کارورز کار کنند تا بعد از گرفتن پروانه به این حوزه‌ها اضافه شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *