انجمن جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد:  رشد صنایع فولادسازی ایران «نوامبر» امسال (۱۰ آبان تا ۱۰ آذر ۱۴۰۲) سه میلیون تُن فولاد خام تولید کرده که نسبت به «نوامبر» سال قبل ۷.۶ درصد و نسبت به تولید ۱۱ ماهه سال گذشته ۰.۶ درصد داشته است.

این سند که بر اساس اطلاعات گزارش شده ۷۱ کشور تولیدکننده فولاد به این انجمن گردآوری شده است، نشان می‌دهد که با وجود کاهش تولید ۲ کشور ژاپن و آلمان در نوامبر امسال، بقیه کشورهای تولیدکننده اصلی فولاد جهان شامل چین، هند، آمریکا، روسیه، کره جنوبی، ترکیه، برزیل و ایران در ماه «نوامبر» امسال نسبت به همین ماه در سال گذشته رُشد تولید را تجربه کرده‌اند.

براساس این گزارش، صنعت فولاد ایران با ثبت رشد تولید سه میلیون تُنی فولاد خام، در ماه «نوامبر»، از نظر میزان تولید ماهیانه در رتبه هفتم فولادسازان برتر جهان قرار دارد هرچند که از نظر تولید کل در ۱۱ ماهه منتهی به «نوامبر»، ایران با تولید ۲۸ میلیون و یکصد هزار تُن کماکان دهمین فولادساز برتر جهان است.

«نوامبر» امسال ترکیه با تولید سه میلیون تُن هم اندازه ایران فولاد خام تولید کرده است ولی آلمان و برزیل هر ۲ با تولید ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تُن فولاد خام تولید کمتری نسبت به کشورمان داشتند.

رشد تولید سه میلیون تُنی فولاد خام در «نوامبر» امسال (۱۰ آبان تا ۱۰ آذر ۱۴۰۲) بار دیگر نشان داد، در صورت نبود محدودیت تامین برق و گاز، صنایع فولاد ایران این ظرفیت را دارد که به رتبه هفتم برترین فولادسازان جهان صعود کند.


بر اساس آخرین گزارش «میزان تولید جهانی فولاد خام» تهیه شده توسط انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد ایران در ۱۱ ماه منتهی به انتهای «نوامبر» ۲۰۲۳ به ۲۸ میلیون و ۱۰۰ هزار تُن رسید و ایران همچنان در میان ۱۰ فولادساز برتر جهان قرار دارد.

نزدیک‌ترین رقیبان ایران بین ۱۰ فولادساز برتر جهان به ترتیب برزیل، ترکیه و آلمان هستند، بطوری‌که در ۱۱ ماهه ۲۰۲۳، برزیل با تولید ۲۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تُن، ترکیه با تولید ۳۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تُن و آلمان با تولید ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تُن فولاد خام، رتبه های هفتم تا نهم تولید فولاد خام جهان را به خود اختصاص دادند.

درصد تغییرات میزان تولید فولاد در ماه‌ «نوامبر» سال ۲۰۲۳ نسبت به همین ماه در سال پیش از آن نشان می‌دهد: بیشترین افزایش رشد مربوط به ۲ کشور ترکیه و روسیه است که ترکیه رُشد ۲۵.۴ درصدی و روسیه رُشد ۱۲.۵ درصدی را تجربه کردند و در رتبه های بعدی هند با ۱۱.۴ درصد و ایران با ۷.۶ درصد و پس از آن ایالات متحده آمریکا با ۶.۱ درصد افزایش تولید در جایگاه‌های بعدی بیشترین «افزایش نقطه به نقطه» در مقایسه ماه «نوامبر» امسال نسبت به ماه «نوامبر» سال قبل قرار دارند.

میزان کل تولید فولاد جهان با افزایش ۰.۵ درصدی در ۱۱ ماهه ۲۰۲۳ به یک هزار و ۷۱۵ میلیون و ۱۰۰ هزار تُن رسید، که برخی کارشناسان صنعت فولاد علت رُشد کم تولید این محصول راهبردی در ماه‌های اخیر را ادامه تاثیر کاهش قیمت جهانی فولاد می‌دانند.

رُشد نقطه به نقطه ۷.۶ درصدی تولید فولاد ایران در ماه «نوامبر» امسال نسبت «نوامبر» سال گذشته نشان می‌دهد فولادسازان داخلی، با وجود کاهش قیمت جهانی این محصول راهبردی در سال رونق تولید، افزایش تولید را سرلوحه کار خویش قرار داده‌اند و این امر باعث شده قیمت محصولات صادراتی فولاد ایران ثبات نسبی خود را حفظ کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *