شبکه فرانسوی ب اف ام تی وی (BFMtv) در پایگاه اینترنتی خود گزارشی با عنوان موج گرما، پیامد‌های اقتصادی آن احساس می‌شود را منتشر کرد.

براساس این گزارش موج‌های گرمای اخیر که در مقیاس جهانی مشاهده می‌شود، اثراتی را بر جای خواهد گذاشت. بر اساس تازه‌ترین تحقیق کارشناسان آلیانس ترید (Allianz Trade)، تولید ناخالص جهانی ممکن است در سال ۲۰۲۳ شش دهم درصد کاهش پیدا کند.

گرمایش آب و هوا و موج‌های گرما به نظر می‌رسد به طور مستقیم اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار خواهد داد. بر اساس تازه‌ترین تحقیق منشتر شده از سوی آلیانس ترید، این پدیده پیامد‌های سنگینی خواهد داشت. روز‌های به شدت گرم (بالاتر از ۳۲ درجه سانتیگراد به گفته نویسندگان این تحقیق) به طور مکرر به طور مستقیم رشد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

به این ترتیب، در چین با ۴۷ روز با دمای بالاتر از ۳۲ درجه، رشد تولید ناخالص داخلی یک و سه دهم درصد در سال ۲۰۲۳ سقوط کرده است. بر همین اساس، با ۳۷ روز بسیار گرم، اسپانیا یک درصد تولید ناخالص داخلی خود را از دست خواهد داد. یونان نیز شاهد است که تولید ناخالص داخلی این کشور به دنبال ۳۵ روز بسیار گرم که در این کشور ثبت شده است، ۹ دهم درصد تولید ناحالص داخلی خود را از دست داده است.

تحقیق آلیانس ترید تصریح می‌کند پیامد منطقی موج‌های گرما این است که تولید به ویژه با کاهش ساعات کار، کاهش می‌یابد. در صورتی که دما بالاتر از ۳۲ درجه یا برابر با آن باشد، توانایی برای انجام یک کار فیزیکی حدود ۴۰ درصد کاهش می‌یابد. در دمای ۳۸ درجه سانتیگراد کاهش بازدهی باز هم چشمگیرتر است و دو سوم آن کاهش می‌یابد. این تاثیرات به ویژه در کشور‌های فقیر بیشتر احساس می‌شود.

بر اساس گزارش لانست کانت داون (Lancet Countdown) که کارشناسان آلیانس ترید آن را نقل کرده اند، گرمای شدید به طور بالقوه باعت می‌شود به طور متوسط ۱۳۹ ساعت کار شخص در ماه از بین برود. آلیانس ارزیابی می‌کند تولید ناخالص جهانی ممکن است امسال به دنبال موج‌های مختلف گرما که در هفته‌های اخیر ثبت شده است، شش دهم درصد کاهش یابد.

 

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *