تولید مس تصفیه شده جهانی طی ۱۱ ماهه ۲۰۲۳ میلادی، ۵٫۴ درصد افزایش یافت.

طبق تازه‌ترین گزارش گروه مطالعات بین المللی مس (ICSG)، فعالان مس جهانی از ابتدای ژانویه تا پایان نوامبر ۲۰۲۳ میلادی، حدود ۲۴ میلیون و ۴۷۹ هزار تن مس تصفیه شده تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ میلادی، ۲۳ میلیون و ۲۲۰ هزار تن بود که حاکی از افزایش ۵٫۴ درصدی تولید این محصول است.

ظرفیت تولید کارخانه های مس تصفیه شده در جهان نیز طی ۹ ماهه ۲۰۲۳ میلادی، ۲۹ میلیون و ۴۹۶ هزار تن بود که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال ۲۰۲۲ میلادی (۲۸ میلیون و ۷۲۶ هزار تن)، حدود ۲٫۷ درصد افزایش یافت.

معادن مس جهان از ابتدای ژانویه تا پایان نوامبر ۲۰۲۳ میلادی، حدود ۲۰ میلیون و ۱۲۱ هزار تن کنسانتره تولید کردند. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ میلادی، ۱۹ میلیون و ۹۵۵ هزار تن بود که حاکی از افزایش حدود ۱۶۶ هزار تنی (۸ دهم درصدی) تولید این معادن در جهان است.

از این میزان، ۱۰ میلیون و ۲۰۶ هزار و ۷۰۰ تن مربوط به قاره «آمریکا»، ۴ میلیون و ۱۳۱ هزار تن «آسیا»، ۳ میلیون و ۱۳۹ هزار و ۴۰۰ تن «آفریقا»، یک میلیون و ۸۳۹ هزار و ۵۰۰ تن «اروپا» و ۸۰۴ هزار و ۷۰۰ تن مربوط به «اقیانوسیه» بوده است.

در همین مدت، ظرفیت معادن مس جهان به ۲۵ میلیون و ۷۸۷ هزار تن رسید که نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۲۲ میلادی (۲۴ میلیون و ۶۸۳ هزار تن)، حاکی از افزایش ۴٫۵ درصدی است.

بنا به این گزارش، قیمت جهانی مس در روز جاری (۲۸ بهمن ۱۴۰۲)، حدود ۸۴۷۸ دلار در تن اعلام شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *