ابتدای سال جاری تا پایان آبان ماه بالغ بر ۱۱۷ میلیون تن فولاد (انواع مقاطع فولادی، شمش فولاد و آهن اسفنجی) در کشور تولید شده که واردات ۱.۸ میلیون تنی اقلام زنجیره آهن و فولاد در مقابل آن بسیار ناچیز بوده و بیانگر این است که بخش قابل توجه نیاز زنجیره فولاد کشور از تولید داخل تامین می‌شود.

بر اساس آمار ارائه شده توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، طی هشت ماهه سال جاری مجموع واردات انواع مقاطع فولادی، شمش فولادی و محصولات فولادی حدود یک میلیون و ۸۸۸ هزار تن ثبت شده است که  نسبت به میزان واردات این زنجیره در مدت مشابه سال گذشته معادل یک میلیون و ۱۲۰ هزار تن، افزایش حدوداً ۱.۶ برابری داشته اما این حجم واردات، کمتر از یک شصتم میزان تولید در این مدت است.

این درحالی است که جز همان ماه‌های ابتدایی سال که ۲۰۰۰ تن تامین شمش فولاد آن هم بیلت‌وبلوم وارد کشور شده، دیگر واردات نداشته و واردات اسلب صفر ثبت شده است و همین ۲۰۰۰ تن بیلت‌وبلوم وارداتی در قالب شمش فولاد، نسبت به میزان واردات در مشابه سال گذشته (۴۰۰۰ تن) نصف شده است.

همچنین واردات  تامین آهن اسفنجی نیز سال‌هاست که صفر است و نیازی به واردات این ماده معدنی به کشور نیست.

طبق آمار، میزان واردات مقاطع طویل فولادی که در هشت ماهه ابتدایی امسال ۶۳ هزار تن ثبت شده که ۱۱ هزار تن آن در آبان ماه وارد شده و حدود پنج درصد بیشتر از میزان واردات آن در هشت ماهه ۱۴۰۱ معادل ۶۰ هزار تن است.

بیشترین میزان حجم وارداتی فولاد در مدت مذکور سال جاری مختص محصولات فولادی معادل ۹۴۳ هزار تن است که ۱۴۶  هزار تن آن در ماه هشتم سال وارد شده، میزان واردات مقاطع تخت فولادی نیز در مجموع هشت ماه ابتدایی امسال به ۸۸۰ هزار تن رسیده که ۱۳۵  هزار تن آن در آبان ماه وارد کشور شده است.

واردات این دو ماده معدنی، نه‌تنها بیشترین حجم واردات  را به خود اختصاص داده‌اند که بیشترین رشد واردات نسبت به هشت ماهه ۱۴۰۱ را هم ثبت کرده‌اند.

از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان آبان ماه آن، به ترتیب ۵۵۸ هزار تن محصول فولادی و ۴۹۸ هزار تن مقطع طویل فولادی وارد کشور شده بود؛ بر این اساس میزان واردات این دو در سال جاری به ترتیب ۶۹ و ۷۶.۷ درصد افزایش یافته است.

همانطور که اشاره شد، واردات شمش فولادی نیز امسال همان ۲۰۰۰ تن وارد شده در ماه‌های ابتدایی سال و مختص بیلت‌وبلوم است که ذیل همان شمش فولاد در گزارش واردات آمده است؛ کشور نیازی به واردات اسلب نداشته است.

این میزان واردات شمش فولاد نصف میزان وارد شده در مدت مشابه سال  گذشته است.

در نهایت طبق آمار،  واردات آهن اسفنجی نیز در هشت ماه امسال همچون مدت مشابه سال گذشته و روال سال‌های اخیر همچنان صفر ثبت شده است.

گفتنی است که مسئولان وزارت صمت نیز بر این موضوع تاکید کرده‌اند که چنانچه نیاز به واردات محصولی در کشور احساس شود، مخالفتی با واردات وجود ندارد؛ البته این موضوع برای واردات کالاها یا خدماتی است که امکان تولید داخل آن وجود نداشته باشد.

این در حالی است که تولید اقلام فولادی کشور به طرز قابل قبولی پاسخگوی نیاز داخل است و بخشی از آن نیز صادر می‌شود؛ بر این اساس، علت این افزایش واردات در هشت ماهه امسال نسبت به سال گذشته به‌ ویژه در مورد محصولات فولادی و مقاطع طویل که رشد حدوداً ۷۰ درصدی داشته‌اند، آن هم در شرایطی که نیاز داخل تامین و به ترتیب دو میلیون و ۱۵۰ هزار تن محصول فولادی و یک میلیون و ۸۵۵ هزار تن مقاطع طویل فولادی در مجموع هشت ماهه امسال، صادر شده است.

علت این موضوع از انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مورد پیگیری قرار گرفت؛ گویا قرار است به‌ زودی نشستی با مسئولان وزارت صمت در این خصوص برگزار و علت موضوع ارائه مجوز افزایش واردات، مورد بررسی قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *