میل علیزاده شایق دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج گفت: گرچه امسال انتظار کاهش تولید برنج به خاطر شرایط منابع آبی را داشتیم، اما خوشبختانه بارندگی های مناسب در غرب گلستان و گیلان و مازندران موجب شد تا تولید نسبت به سال قبل کاهشی نداشته باشد.

به گفته او، بنابر آمار امسال مجموع تولید به ۲ میلیون و ۲۵۰ هزارتن رسیده که براین اساس حداکثر ۷۰۰ تا ۷۵۰ هزارتن برای تامین کسری داخل نیاز به واردات داریم.

علی زاده شایق ادامه داد: در دوره وزیر قبلی، ممنوعیت واردات برنج در فصل برداشت بدلیل اصرار واردکنندگان و بکارگیری برخی اهرم ها برداشته شد که خوشبختانه امسال وزیر جهاد با اجرای مصوبه مجلس اجازه واردات را نداد.

دبیر انجمن تولیدکنندگان برنج از آرامش حاکم بر بازار ایرانی گفت: طبق روال همه ساله بعد از شهریور و مهر، آرامش و تعادل به بازار باز می گردد و همواره پیش بینی می شود که اگر در نیمه دوم سال حوادث غیرمترقبه ای رخ ندهد، تعادل قیمت و شیب ملایم رشد قیمت در بازار استمرار می یابد.

او با بیان اینکه خودکفایی برنج به صلاح نیست، گفت: با توجه به محدودیت منابع آبی و نیاز آبی بالای برنج دلیلی بر خودکفایی نیست، از این رو تنها به سمت و سوی محصولاتی که امکان خودکفایی داریم، باید برویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *