انجمن جهانی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که صنایع فولاد سازی ایران “سپتامبر” امسال ۲ میلیون و چهارصد هزار تُن فولاد خام تولید کرد که با توجه به تولید یک میلون و ۶۰۰ هزار تُن فولاد در ماه “اوت”، رشد ۸۰۰ هزار تنی را نشان می‌دهد. جهانی فولاد در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که صنایع فولادسازی ایران “سپتامبر” امسال ۲ میلیون و چهارصد هزار تُن فولاد خام تولید کرد که با توجه به تولید یک میلون و ۶۰۰ هزار تُن فولاد در ماه “اوت”، رشد ۸۰۰ هزار تنی را نشان می‌دهد.
تولید جهانی فولاد خام در این ماه به ۱۴۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تُن رسید که ۱.۵ درصد نسبت به تولید “سپتامبر” سال ۲۰۲۲ کاهش داشته است.
این سند که بر اساس اطلاعات گزارش شده ۶۳ کشور تولید کننده فولاد به این انجمن گردآوری شده است، نشان می‌دهد که با وجود کاهش تولید چهار کشور از ۱۰ کشور اول تولید کننده فولاد جهان، در بازه اول “ژانویه” تا آخر “سپتامبر” سال ۲۰۲۳، نسبت به همین دوره زمانی در سال ۲۰۲۲، میزان تولید فولاد در ۶ کشور هند، آمریکا، روسیه، کره جنوبی، ترکیه و آلمان افزایش داشته است.
 وجود افزایش ۸۰۰ هزار تُنی تولید فولاد ایران در ماه سپتامبر امسال نسبت به ماه اوت، صنعت فولاد کشور کاهش ۰.۶ درصدی تولید فولاد در بازه زمانی اول “ژانویه” تا آخر “سپتامبر” سال ۲۰۲۳ را نسبت به مدت مشابه سال گذشته تجربه کرده است.
تولید فولاد ایران در ماه “سپتامبر” امسال نسبت به ماه “سپتامبر” پارسال ۱۲.۷ درصد کاهش داشته است، البته صنعت فولاد ایران در ۲ ماه “مه” و “ژوئن” رُشد بی‌سابقه‌ای در تولید فولاد داشت.
 از نظر درصد تغییرات میزان تولید ماه “سپتامبر” امسال نسبت به همین ماه در سال پیش، ایران با کاهش ۱۲.۷ درصدی در صدر فهرست کاهش تولید نقطه به نقطه، بین کشورهای عمده تولیدکننده فولاد قرار گرفت.
کارشناسان بر این باورند که رشد زیاد تولید فولاد ایران در سال پیش در کنار اعمال برخی محدودیت‌های برق در تابستان امسال می‌تواند دلیلی بر کاهش ۱۲.۷ درصدی تولید فولاد خام کشور در ماه “سپتامبر” امسال نسبت به همین ماه در سال پیش باشد.
میزان تولید جهانی فولاد خام” انجمن جهانی فولاد، نسبت به ماه “اوت” سال ۲۰۲۲، کاهش ۲۴.۱ درصدی را تجربه کرده بود و در آن ماه نیز کشورمان با کاهش ۲۴.۱ درصدی در صدر فهرست کاهش تولید نقطه به نقطه، بین کشورهان عمده تولیدکننده فولاد قرار گرفت.
البته با وجود کاهش ۰.۶ درصدی تولید فولاد ایران در بازه زمانی ۹ ماهه “ژانویه” تا آخر “سپتامبر” سال ۲۰۲۳، ایران از ۱۰ مرداد تا ۹ شهریور ۱۴۰۲ موفق به تولید ۲ میلیون و چهارصد هزار تن فولاد خام شد که رشد ۸۰۰ هزار تنی نسبت به تولید ماه قبل میلادی دارد.
ماه ژوییه امسال نیز تولید فولاد خام ایران سه میلیون و دویست هزار تُن و در ماه “مه”به رکورد سه میلیون و ۳۰۰ هزار تُن رسیده بود که تولید ماه “سپتامبر” امسال نسبت به این ۲ ماه به ترتیب ۲۴ و ۲۷درصد کاهش داشته است.
انتقال زمان تعمیرات دوره‌ای بیشتر شرکت‌های فولادی کشور به مرداد و شهریور امسال برای کاهش بار مصرفی شبکه دلیل اصلی این کاهش تولید است.
ایران همچنان در میان ۱۰ فولادساز برتر جهان است
میزان تولید جهانی فولاد خام” تهیه شده توسط انجمن جهانی فولاد، تولید فولاد ایران در ۹ ماه منتهی به ماه “اوت” ۲۰۲۳ به ۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تُن رسید و ایران همچنان در میان ۱۰ فولادساز برتر جهان قرار دارد.
ایران در ۹ ماه سال میلادی جاری موفق شد ۲۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تُن فولاد تولید کند و در همین زمان چین ۷۹۵ میلیون و ۱۰۰، هند ۱۰۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تُن، ژاپن ۶۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن و آمریکا ۶۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تُن فولاد خام تولید کردند و در رتبه‌های اول تا چهارم برترین فولادسازان جهان قرار گرفتند.
روسیه با تولید ۵۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تُن، کره جنوبی ۵۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تُن در رتبه‌های پنجم و ششم فولادسازان برتر جهان قرار دارند.
نزدیک‌ترین رقیبان ایران بین ۱۰ فولادساز برتر جهان به ترتیب برزیل، ترکیه و آلمان هستند، بطوری‌که در ۹ ماه ۲۰۲۳، برزیل با تولید ۲۴ میلیون تُن، ترکیه با تولید ۲۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تُن و آلمان با تولید ۲۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تُن فولاد خام، رتبه های هفتم تا نهم تولید فولاد خام جهان را به خود اختصاص دادند.
درصد تغی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *