استاندار کردستان گفت: با توجه به نهضت تسهیل در امر اکتشاف در استان، پهنه ذخایر معدنی کردستان به یک میلیون تُن افزایش یافته است.

اسماعیل زارعی کوشا در دیدار با رئیس سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران «ایمیدرو»، در زمینه گسترش فعالیت‌ها و تقویت همکاری‌های این سازمان در حوزه معادن با توجه به ظرفیت‌های معدنی کردستان، در تهران گفت‌وگو کردند.

استاندار اظهار کرد: شناسایی محدوده‌های امیدبخش معدنی در این استان، دستاورد ارزشمندی در راستای به فعلیت رساندن ظرفیت معدنی است و با اجرای این مهم بستر مناسب برای رونق سرمایه گذاری فراهم شده است.

زارعی کوشا از وجود ۱۸ گونه ماده معدنی در استان خبر داد و خاطرنشان کرد: در مجموع تا پیش از این ۶۰۰ میلیون تُن ذخیره قطعی انواع مواد معدنی در کردستان وجود داشت، اکنون با توجه به نهضت تسهیل در امر اکتشاف در استان، این ذخایر به یک میلیون تُن افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: استان کردستان علاوه بر ظرفیت‌های مختلف در حوزه کشاورزی، گردشگری، صنایع دستی و مرز، فرصت خدادادی بهره‌مندی از معادن متعدد را در اختیار دارد.

استاندار کردستان با تاکید بر استقرار حساب‌های بانکی و گردش مالی معادن و صنایع معدنی در بانک‌های استان گفت: انتقال حساب‌های بانکی معادن و واحدهای تولیدی به بانک‌های استان حق مسلم استان است.

وی بر سرمایه‌گذاری ایمیدرو و نهادهای سرمایه‌گذاری در محدوده پهنه‌های امیدبخش استان تاکید کرد و افزود: با اکتشافات انجام شده در این محدوده‌ها، پهنه‌های شهرستان بیجار، قروه و سقز شناسایی و برای شروع همکاری با ایمیدرو آمادگی کامل را دارد.

در این جلسه، در قالب طرح تحول سه‌جانبه بین سازمان زمین‌شناسی، ایمیدرو و معاونت معدنی وزارت صمت در پهنه دیواندره مقرر شد محدوده‌های امید بخش تا پایان سال جاری در اختیار ایمیدرو قرار گیرد و اداره صنعت، معدن و تجارت کردستان برای فراخوان سرمایه‌گذاری و مزایده در این خصوص اقدام کند.

همچنین مقرر شد؛ ایمیدرو، راهداری استان و اداره صمت کردستان در قالب تفاهم‌نامه‌ای نسبت به ایجاد زیرساخت‌های لازم در بحث بهسازی و آسفالت جاده‌های دسترسی به معادن در محورهای معدنی استان کردستان همکاری‌های لازم را داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *