مدیرعامل شرکت سنگ آهن مرکزی ایران گفت: یک اکوسیستم اقتصادی مانند شرکت سنگ آهن مرکزی ایران برای رشد و توسعه نیاز به همدلی و درک صحیح ذی نفعان از شرایط حاکم بر آن دارد.

مجتبی حمیدیان، ۱۶ فروردین ماه در نشستی صمیمی با اصحاب رسانه که با حضور معاونان و مدیران ارشد شرکت در محل کارخانه آهن اسفنجی برگزار شد با بیان این مطلب گفت: تمام تلاش خود را برای پیشرفت شرکت و آینده روشن بافق خواهیم کرد و هرگز نگاه توسعه ای و رو به آینده را فراموش نکرده و گام های جدی در این مسیر برمی داریم.

وی با بیان اینکه حدود ۸۰ درصد سهام شرکت سنگ آهن مرکزی ایران متعلق به گروه صندوق بازنشستگی فولاد است افزود: حدود ۲۰ درصد سهام نیز متعلق به صباتامین وابسته به تامین اجتماعی و یک درصد هم متعلق به کارکنان شرکت در قالب سهام ترجیحی است.بنابراین مدیریت شرکت و سهامدار اصلی توسط وزارت کار و رفاه اجتماعی تعیین می شود.

حمیدیان اضافه کرد: در فرایندی که سازمان خصوصی سازی انجام می دهد باید شرکت و مجموعه صندوق فولاد بخشی از سهام خود را کاهش داده و در بورس عرضه کنند اما این موضوع به دلایل مختلف پیگیری نشده است اما با نگاهی به شرکت های صنعتی موفق می بینیم که نقطه قوت این شرکت ها برای توسعه، عرضه شدن آن ها در بورس و تامین مالی برای اجرای پروژه های توسعه ای شان است.

وی با بیان اینکه ذی نفعان شرکت سنگ آهن مرکزی ایران همگی از جنس عام هستند و ذی نفع خاص ندارد افزود: کارکنان، سهامداران، دولت، مسوولان منطقه ای و پیمانکاران ذی نفعان شرکت محسوب می شوند که در شرایط کنونی همه این ذی نفعان باید درک دقیقی از شرایط حاکم بر شرکت داشته باشند و برای توسعه آن همدلی کنند.

حمیدیان تصریح کرد: شرکت سنگ آهن از دوران جذاب خود که معدن چغارت بود فاصله گرفته و امروز در یک فضای رقابتی واقعی قرار دارد بنابراین باید عقب ماندگی خود را نسبت به رقبا جبران کند.

وی به بخشی از مشکلات شرکت در سالهای اخیر اشاره کرد و گفت: پشت سر گذاشته شدن دوران طلایی صنعت آهن با سقوط تاریخی قیمت ها،جنگ های منطقه، مشکلات زیرساختی داخلی ، مازاد بودن و ثبات در قیمت محصول گندله، ناترازی در زنجیره ، مشکلات دولتی ، افزایش ۱۲۰ درصدی هزینه ها و … از جمله مسائلی بود که ما در دو سال اخیر با آن مواجه بودیم.

حمیدیان اضافه کرد: در چنین شرایطی تلاش کردیم حتی یک روز هم حقوق کارگران عقب نیفتد چرا که شرایط اقتصادی را درک می کنیم اما انتظار داریم که کارگران نیز شرایط حاکم بر شرکت را درک کنند تا این شرکت بتواند مسیر توسعه را بپیماید.

وی به همکاری سهامداران و تقسیم سودشان اشاره کرد و گفت: سال گذشته همکاری جدی در این زمینه داشتند و از سود سال حدود ۵۰ درصد را به شرکت پرداخت کردند.

حمیدیان در ادامه اظهار کرد: شرکت های صنعتی و معدنی باید نسبت به منطقه خود ادای دین داشته باشند در همین راستا شرکت سنگ آهن کمیته مسوولیت های اجتماعی را راه اندازی کرد و در حوزه پرداخت دو درصد عوارض همواره پیشتاز بود به طوری که در سال ۴۰۱ حدود ۲۲۰ میلیارد تومان و در سال گذشته ۵۰ درصد آن با وجود مشکلات موجود پرداخت شد و مابقی هم تقسیم شده و به مرور پرداخت می شود. البته امیدواریم که دوستان در این حوزه هم صبر و حوصله را بالا برده و همدلی داشته باشند.

وی از پیمانکاران هم که از دیگر ذی نفعان شرکت هستند تشکر کرد و افزود: بخش قابل توجهی از بدهی های ما مربوط به بدهی های کارخانه گندله سازی است که هنوز پیمانکار آن مطالبات چند هزار میلیاردی خود را دریافت نکرده است با این وجود برای کمک به توسعه و رشد شرکت با ما سازش می کند.

وی در پاسخ به پرسشی در خصوص سهام ترجیحی کارکنان گفت: سهام ترجیحی موضوعی است که ابعاد فنی خود را دارد .از یک طرف مرتبط با سهامدار است و از طرفی مرتبط با سازمان خصوصی سازی و قوانین دوره ای که این موضوع در آن اتفاق افتاده است. هم اکنون پیگیری ها در شورای کارگری در حال انجام است و هر جا لازم باشد ما کمک می کنیم ولی واقعیت این است که نمایندگان کارکنان برای به نتیجه رسیدن آن باید پیگیری بیشتری داشته باشند.

حمیدیان در پاسخ به پرسشی پیرامون تبدیل وضعیت پرسنل با سابقه ۵ سال اظهار کرد: تبدیل وضعیت پرسنل همچون سال های قبل در حال انجام است و فرایند خود را طی می کند و بر اساس زمانبندی پرسنل تبدیل وضعیت می شوند.

وی افزود: در این دوره مدیریت، تبدیل وضعیت ۲۷۹ نفر که مشمول طرح بودند انجام شده و بقیه افراد نیز به مرور تبدیل وضعیت می شوند.

حمیدیان با بیان اینکه تاکنون ۳۶۴ نفر از ایثارگران هم تغییر وضعیت شده اند اضافه کرد: با سهامدار پیرامون همکاران فعال در گندله سازی نیز با توجه به نوع قراردادی که دارند مذاکره کردیم اما طبق قانون کارهای حجمی مشمول نمی شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *