رییس هیات عامل اظهار داشت: حضور ایران در اتحادیه اوراسیا فرصتی بسیار خوبی برای همه حوزه‌های صنعتی در کشور ما ایجاد کرده است.  ارتباط ایران با کشورهای عضو اوراسیا ضمن جذب تکنولوژی از کشورهای فناور، منجر به انتقال دانش و فناوری‌های نوین در حوزه معادن و صنایع معدنی می‌شود.

محمدرضا موثقی‌نیا در حاشیه دومین نمایشگاه اوراسیا در گفت‌و‌گو با خبرنگاران گفت: با کسب بخشی از دانش روز از طریق کشورهای شمال ایران، بومی‌سازی و صدور آن به کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌توان گام‌های بزرگی در صدور تجهیزات و نیز خدمات فنی و مهندسی برداریم.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه در صنعت کشور افزود:  در دهه‌های گذشته به دنبال این بودیم که دانش و فناوری که در سایر کشورها توسعه پیدا کرده است را به نوعی با روش‌های مهندسی معکوس بومی‌سازی کنیم.

موثقی‌نیا در ادامه گفت: در دهه ١۴٠٠ به دنبال این هستیم که خودمان بتوانیم به دانش و فناوری جدید دست یابیم و با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش بنیان مدیریت دانش را در داخل کشور انجام دهیم؛ در این زمینه شروع خوبی داشتیم و در شرکت های فولادی و صنعتی بزرگ مانند فولاد مبارکه و ملی مس تفاهم‌نامه‌ای در این زمینه در یک ماه گذشته امضا شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو درباره استفاده از ظرفیت بندر پارسیان نیز عنوان کرد: یکی از مزیت‌های خوب کشور، دسترسی به سواحل است، طی یک برنامه منسجم از این مزیت برای توسعه معدن و صنایع معدنی باید استفاده کنیم که این امر مستلزم ارتباط با کشورهای دیگر برای واردات مواد اولیه و تجهیزات است که در کشور با کمبود مواجه هستیم.

وی بیان کرد: همچنین می‌توانیم برخی از تجهیزاتی که در کشور به دانش تکنولوژی فنی آنها دست یافته‌ایم را به همراه فناوری‌های مواد خام معدنی به خارج از کشور صادر کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *